Joštova 4, Brno | Objednávejte se na Tel.: +420 777 611 464 (můžete i SMS) | info(at)dentema.cz

Často se nás ptáte, zda je opravdu nutné zhotovovat preventivní rentgenové snímky. Odpověď je jasná – ano, je. Pomocí rentgenu jsme schopni vidět i to, co pouhým okem zpozorovat nelze.

Nejčastější případ jsou mezizubní kazy, které při běžném vyšetření nejsou v počátečních stádiích patrné, avšak na RTG již vidět jdou. Díky tomu můžeme zasáhnout co nejdříve a vystačit si s minimálním zásahem do zubu. Stejně tak na snímcích vidíme i kazy pod výplněmi.

Zároveň se vůbec nemusíte bát o zbytečnou dávku RTG záření. Zhotovení jednoho malého (intraorálního) snímku odpovídá 3μSv (sievert = jednotka dávky ionizujícího záření). Jen pro srovnání:

Během běžného dne získá 1 člověk díky svému okolí dávku 10μSv.

Při letu do New Yorku a zpět 100μSv.

Konzumace jednoho banánu odpovídá 0,1μSv.

Reálné nebezpečí vzniku rakoviny z ozáření je 100mSv za rok (více než 30 000x vyšší dávka než z jednoho malého snímku).

Pomocí RTG také můžeme kontrolovat stav kosti a přítomnost zubního kamene kvůli včasnému odhalení případné počínající parodontózy.

Na velkém (ortopantomografickém) rentgenu vidíme i přilehlé struktury, jako kost, dutiny a část čelistního kloubu. Díky němu je možné včasně odhalit například cysty, nádory, záněty apod.

Na následujících fotografiích můžete vidět zuby, na kterých při běžném vyšetření nejsou patrny žádné kazy. RTG snímek však již malé kazy odhalil. Ty zpozorujeme teprve po odstranění části skloviny. Díky včasnému zásahu postačí fotokompozitní výplň malého rozsahu.

Stejně tak i pod touto výplní byl dobře schovaný kaz, který jsme díky rentgenu odhalili, odstranili a následně zhotovili novou výplň.